schody drewniane

DATA: 10 października 2019 | KATEGORIA: porady.

schody drewniane

Mimo tego, że drewniane schody to inwestycja na wiele lat, należy o nie odpowiednio dbać

Stojąc przed zadaniem wyboru domowych schodów, pomimo szerokiej oferty, wciąż najwięcej ludzi decyduje się na konstrukcje drewniane. I tu wachlarz wyboru jest duży – w przypadku rodzaju drewna do dyspozycji są nie tylko gatunki krajowe, ale i egzotyczne. Bez względu jednak na typ i pochodzenie surowca, po jakimś czasie ulega on zniszczeniu. Z uwagi na to należy dbać o drewniane elementy domów, takie jak podłogi i schody. Te ostatnie są szczególnie narażone na codzienną eksploatację, więc trzeba pielęgnować je ze zdwojoną troską. Bez odpowiedniej dbałości, stopnie schodów mogą ulec szybkiemu i intensywnemu starciu. Błyszczące i piękne powierzchnie zostaną zastąpione licznymi rysami i wytarciami.

Kilka prostych zasad

Żeby uchronić schody od takiego stanu rzeczy, należy je dokładnie czyścić. Przy myciu drewnianych powierzchni powinno się pamiętać przede wszystkim o tym, że duża ilość wody jest absolutnie niewskazana. Drewno to materiał higroskopijny, co oznacza, że silnie chłonie wodę. Prowadzi to do katastrofalnych skutków. Należy więc zapomnieć o myciu schodów mopem. Do ich przetarcia dopuszczalna jest ewentualnie mocno wyciśnięta, lekko wilgotna i miękka ściereczka.

Równie niebezpieczne co duże ilości wody, są środki chemiczne. Zawierają one liczne substancje żrące, które mogą bardzo szybko uszkodzić drewno, przenikając do jego struktury i odebrać mu dawny blask. W takiej sytuacji w wielu przypadkach jakiekolwiek próby ratowania drewna nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Konieczna może okazać się całkowita wymiana konstrukcji.

Jak więc czyścić? Najlepiej przy pomocy specjalnych preparatów przeznaczonych do drewna. Utrwalają one efekt, jaki dają schody lakierowane i zapobiegają ich ścieraniu się. Radzą sobie także z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Warto zwrócić uwagę na to, by nie zawierały wosku. W przeciwnym wypadku w trakcie renowacji schodów będziemy zmuszeni zeszlifować ich warstwę wierzchnią.

schody drewniane

Drewnianym schodom szkodzi nie tylko duża ilość wody, ale i środki chemiczne

Nawet jeśli decydujemy się na schody drewniane, to często zawierają one elementy wykonane z innych materiałów, np. szklane lub metalowe balustrady. Nie wolno zapominać i o ich odpowiedniej pielęgnacji. Czyszczenie elementów szklanych nie różni się niczym od mycia okien. Należy przetrzeć je ściereczką nasączoną wodą i niewielką ilością płynu lub specjalnym detergentem do mycia szyb. W przypadku tego ostatniego należy uważać, aby nie pozostawić niepożądanych i nieestetycznych smug.

Kiedy zwykłe czyszczenie już nie przynosi efektów

Czasem jedynym sposobem na to, by przywrócić schodom dawny wygląd, jest renowacja. Nie jest to zabieg skomplikowany i nie wymaga pomocy specjalisty – możemy tym zająć się sami. Pierwszym etapem jest przygotowanie podłoża. Do usunięcia złuszczonej i zniszczonej wierzchniej warstwy przyda się papier ścierny lub szlifierka. Następnie na powierzchnię schodów należy zaaplikować wybrany preparat ochronno-dekoracyjny. W zdecydowanej większości przypadków najlepiej sprawdza się lakier. Na rynku dostępne są wersje szybkoschnące, co znacznie przyspieszy pracę.

schody drewniane

Wymiana drewnianych schodów to kosztowna inwestycja. Żeby uniknąć niepotrzebnych wydatków, warto poświęcić schodom odrobinę uwagi i czasu. Ich czyszczenie nie jest wymagające i trudne, a pozwala na zachowanie blasku na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *