schody drewniane

DATA: 10 października 2019 | KATEGORIA: porady.

Planujemy schody drewniane

Jeżeli w domu konieczne są schody, to należy dobrze się zastanowić, gdzie najlepiej je umieścić, ale także, ile miejsca na nie chcemy (lub możemy) przeznaczyć. Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych raczej nie uwzględniają budowy klatek schodowych, więc schody lokalizowane są w holu bądź salonie. Innymi słowy, są elementem mocno rzucającym się w oczy. Dlatego tak ważna okazuje się estetyka ich wykonania. Szczególnie te wykonane w salonie powinny doskonale komponować się ze stylem urządzenia wnętrza i ładnie harmonizować z całym wystrojem, ale i kolorystyką podłogi. Znaczenie ma kształt, ale i sposób ich wykończenia. Nie ulega wątpliwości, że naturalny i efektowny materiał, jakim jest właśnie drewno, wręcz idealnie nadaje się jako surowiec do wykonania eleganckich schodów wewnętrznych. Co więcej, odpowiednio dobrany gatunek drewna zapewnia schodom wysokie walory użytkowe, dobrą wytrzymałość i świetną trwałość. W kontekście tych wszystkich parametrów nie można też zapominać o wykonawcy – jedynie doświadczony stolarz daje gwarancję, że schody będą stanowić niezwykłą ozdobę domu, a jednocześnie gwarantować wysoki poziom funkcjonalności.

schody drewniane

Podstawowe informacje związane ze schodami zawarte są oczywiście w projekcie domu. Chodzi tutaj o ich lokalizację, ale również układ i wymiary. Istotną informacją jest także grubość stropu oraz posadzki łącznie z wszystkimi, mającymi się pod nią znaleźć, warstwami. Ten ostatni parametr jest szczególnie ważny, kiedy budową schodów zajmujemy się dopiero po wykończeniu podłogi. W przypadku schodów drewnianych jest taka możliwość, z której często się korzysta. Generalnie dom musi zostać doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, a więc mieć dach, okna, czynny system ogrzewania oraz podkłady podłogowe, aby można było zacząć montaż schodów z drewna. Jeżeli montaż schodów zaplanujemy na zakończenie inwestycji, to automatycznie niwelujemy ryzyko ich uszkodzenia lub pobrudzenia podczas wykonywania innych czynności wykończeniowych.

Na marginesie warto zauważyć, że schody o konstrukcji betonowej należy zrobić jeszcze w trakcie budowy domu, a po jej zakończeniu możemy je dowolnie wykończyć, oczywiście również drewnem. Tego typu schody wymagają jednak mocniejszego stropu. Co więcej, projekt schodów betonowych zawsze otrzymujemy z projektem domu, natomiast schody drewniane musimy osobno zamówić u stolarza. W celu złożenia takiego zamówienia powinniśmy udać się do zakładu stolarskiego z projektem domu, ewentualnie zaprosić stolarza na budowę, aby mógł zebrać wszelkie niezbędne wymiary.

Jakie drewno wybrać na schody wewnętrzne?

Schody drewniane wykonuje się z drewna zarówno gatunków rodzimych, jak i egzotycznych. Od jego rodzaju zależy nie tylko sam wygląd i kolorystyka schodów, ale przede wszystkim ich trwałość. Z gatunków rodzimych najczęściej stosuje się jesion i dąb, które gwarantują odpowiednie parametry użytkowe, a przy tym zachwycają swoim eleganckim wyglądem. Natomiast zupełnie nie nadaje się podatny na odkształcenia buk. Raczej sporadycznie wykorzystuje się gatunki drzew iglastych, które są bardziej miękkie, a jeżeli już, to lepszą jakość i trwałość zapewnia świerk niż sosna. Wyjątkowymi walorami mogą się natomiast pochwalić gatunki drewna egzotycznego, jak merbau, jatoba, doussie czy iroko. Schody z nich wykonane będą niestety droższe, ale w tym przypadku wyższa cena ma przełożenie na wyjątkową jakość, trwałość, odporność na uszkodzenia oraz oryginalny wygląd.

Warto pamiętać, że elementy nośne schodów wymagają drewna klasy I, z kolei na same stopnie można przeznaczyć drewno co najmniej II klasy jakości. Kluczowy jest jego poziom wilgotności. Drewno, które nie zostało odpowiednio wysuszone ma zdecydowanie mniejsze walory konstrukcyjne i nie będzie odpowiednio spełniać swojej funkcji. Dlatego surowiec przeznaczony na schody drewniane powinien mieć wilgotność poniżej 12%, a optymalna wartość wynosi 8%. Jednocześnie drewno musi być pozbawione sęków czy pęknięć, natomiast mieć gęsto rozmieszczone słoje. Stopnie wykonywane są z drewna litego albo z klejonego warstwowo. Warto sobie uświadomić, że przy zastosowaniu niektórych odmian sklejki pokrytych naturalnym fornirem o grubości 2-3 mm uzyskuje się schody wykazujące mniejszą podatność na wszelkiego rodzaju wypaczenia, ale nienadające się do szlifowania podczas renowacji. W takiej sytuacji konieczna okazuje się całkowita wymiana forniru. Na szczęście nie jest to skomplikowane w realizacji.

schody drewniane bez balustrady

Zalety schodów drewnianych

Drewno to materiał naturalny, wytwarzający niezwykle pozytywny mikroklimat dla domowników. Chyba nie ma osoby, która źle czułaby się w pomieszczeniu, w którym znajduje się dużo elementów drewnianych. Schody, oprócz typowej roli komunikacyjnej, stanowią też ważny detal dekoracyjny wystroju wnętrz. Drewno, jako synonim dobrego stylu i elegancji, sprawdza się w tym idealnie. To często wyjątkowa ozdoba salonu albo holu, która zarazem nadaje pomieszczeniu niezwykle indywidualny charakter. Schody drewniane wnoszą wiele naturalnego piękna i przytulności. Drewno jest też ciepłe w dotyku, więc spokojnie można chodzić na boso po schodach z niego wykonanych.

W związku z tym, że drewno fantastycznie komponuje się z wieloma innymi materiałami, to schody drewniane łatwo wpasować w dowolną stylistykę wnętrza. To wprost idealny wybór do aranżacji klasycznych. Można też je zestawiać z elementami szklanymi czy metalowymi, aby stworzyć niebanalne projekty w nowoczesnym stylu. Jest to o tyle łatwiejsze, że drewno nie sprawia większych problemów podczas obróbki. Dzięki temu można uzyskać w zasadzie każdy typ schodów – proste, gięte czy spiralne. Mamy możliwość dowolnego i bardzo precyzyjnego profilowania stopni w konstrukcjach policzkowych, osiodłanych, policzkowo-sztycowych, dywanowych czy kładzionych na konstrukcji betonowej. Można zatem wykreować niemal dowolne formy.

schody drewniane z balustradą

Z kolei wielość gatunków drewna wykorzystywanych do montażu schodów pozwala na dowolne kształtowanie klimatu wnętrza. Łatwo znaleźć rodzaj idealnie sprawdzający się w konkretnych zastosowaniach. Co więcej, nie ma problemów, aby poprzez odpowiednią obróbkę, uszlachetnianie czy impregnację jeszcze dodatkowo zmodyfikować lub poprawić pewne cechy określonego rodzaju drewna. Efekt wizualny możemy kształtować zaś dzięki różnorodności kolorystycznej, faktur oraz usłojenia poszczególnych gatunków drewna. Zmiana barwy naturalnej, nadanie drewnu połysku czy uzyskanie celowego postarzenia sprawia, że schody drewniane zapewniają doskonały wygląd.

Jedno jest pewne – schody drewniane to nie tylko wspaniały element dekoracyjny w domu, ale również gwarancja bezpiecznego użytkowania, solidności i wytrzymałości. Ponadto powstają niezależnie od konstrukcji budynku, są lekkie (o ile nie mają podbudowy betonowej) i dość łatwe do zmontowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *