Menu

Pomysłowe sposoby na zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod schodami

W przypadku piętrowego mieszkania schody są nieodłącznym elementem i chociaż zajmują sporą część przestrzeni, to jednak pod nimi znajduje się sporo miejsca, które można wykorzystać. Jak zagospodarować miejsce pod schodami?

Pomysłowe sposoby na zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod schodami

Jako, że dostępna pod schodami przestrzeń ma nietypowy kształt, mogą pojawić się większe lub mniejsze problemy z jej zagospodarowaniem. Często jest tak, że wolne miejsce pod schodami przez długi czas pozostaje niezagospodarowane, a okazuje się, że można je w ciekawy sposób zaaranżować, dzięki czemu stanie się użytkową częścią mieszkania. Jakie zatem mamy możliwości? Wszystko zależy od naszej kreatywności i indywidualnych potrzeb.

• Zielona oaza pod schodami?

Świetnym pomysłem na zagospodarowanie wolnego miejsca pod schodami jest stworzenie tam ogródka. Można nawet poustawiać tam drzewka, po czym przykryć podłoże kamieniami i zadbać o nastrojowe oświetlenie.

• Schowek

Dostępna pod schodami przestrzeń idealnie nadaje się na schowek, czyli miejsce do przechowywania książek i przeróżnych dokumentów. Można nawet zainwestować w regał na wymiar, dzięki czemu wszystko będzie poukładane i pod ręką. Na półkach mogą znaleźć się dodatkowo rośliny i ulubione dekoracje, które podkreślą charakter wnętrza.

• Barek pod schodami

Z całą pewnością miejsce pod schodami nadawać się będzie do stworzenia tam mini barku. Wystarczy chociażby ustawienie tam komody czy szafki, w których zmieszczą się kieliszki, butelki, szklanki i niezbędne akcesoria barowe. Dla osób lubiących organizować domówki będzie to świetne rozwiązanie.

• Zaciszne miejsce do pracy

Jeśli nie ma żadnego miejsca w domu, które mogły służyć jako gabinet, to miejsce pod schodami idealnie się do tego nada. Wystarczy, że zmieści się tam biurko, półki i krzesła. Jako, że za dużo miejsca pod schodami nie ma, a więc pomieszczenie biurowe będzie niewielkie, to warto wymalować wnękę na jasny kolor, dzięki czemu mini gabinet stanie się optycznie przestronniejszy.

• Miejsce na garderobę?

Ciekawą opcją jest wykorzystanie wolnej przestrzeni pod schodami do stworzenia garderoby. Ważne jest to, aby znajdujące się we wnęce ubrania, buty i różnego typu dodatki były uporządkowane. Dzięki temu nie tylko miejsce to będzie dobrze zorganizowane, ale także niezwykle ciekawie będzie się prezentować. Można również zamontować drzwi, przez co przestrzeń pod schodami będzie służyć jak typowa szafa, gdzie mogą zostać powieszone także płaszcze.

• Możliwość zadbania o higienę

Jeśli dostępna pod schodami przestrzeń jest dosyć wysoka i jest stosunkowo duże wgłębienie, to można nawet pozwolić sobie na zaprojektowanie małej toalety z umywalką i lustrem.

• Typowa biblioteczka

Książki pięknie prezentują się na regale z półkami, a wolna pod schodami przestrzeń świetnie się nadaje do stworzenia tam małej biblioteki z ulubioną lekturą.

• Przykuwająca wzrok wystawa

Osoby z artystyczną duszą lubią otaczać się dziełami sztuki typu obrazy, rzeźby czy plakaty. Miejsce pod schodami może stać się rodzajem galerii, gdyż zawsze znajdzie się tam wolna przestrzeń do powieszenia nawet dużego postery.

• Tajne skrytki

Bardzo popularnym wykorzystaniem przestrzeni pod schodami jest zamontowanie szuflad i półek. Jeśli zostaną one wykonane z takiego samego materiału co schody i dodatkowo zostaną sprytnie zamaskowane, to mogą one posłużyć za tajne skrytki. Umieścić można tam dowolne przedmioty np. mini sprzęt AGD czy też zastawę stołową. Jest to także świetne miejsca na rożnego typu bibeloty, które dotąd nie miały swojego własnego miejsca. Pojemne szuflady pod schodami są więc bardzo praktycznym rozwiązaniem.

• Miejsce na wypoczynek

Pod schodami może znaleźć się także kanapa, dzięki czemu nie tylko zyska się miejsce do wypoczynku, ale także zaoszczędzi się w ten sposób wolną przestrzeń w centrum pomieszczenia. Pod schodami można ustawić także dodatkowe siedzisko, które będzie służyć jako czytelnia czy też typowo do relaksu.

• Miejsce na pralkę?

Osoby szukające praktycznych rozwiązań, z pewnością będą zadowolone z pomysłu dotyczącego ustawienia pralki pod schodami. Jest to świetna opcja w przypadku ograniczonego metrażu w łazience. Ponadto taką pralkę można sprytnie zakamuflować, dzięki czemu nie będzie rzucać się w oczy ani też zawadzać.

• Nietypowy schowek na rowery

Jeśli brakuje wolnego miejsca do przechowywania rowerów, to warto wykorzystać przestrzeń pod schodami. Wystarczy zainwestować w specjalne umocowania do zawierzenia dwukołowców, co pozwoli nawet zaoszczędzić miejsce na podłodze.

• Coś dla czworonogów

Niektórzy właściciele zwierząt wykorzystują miejsce pod schodami do tego, aby stworzyć tam domek dla swoich pupili. Z cała pewnością obie strony będą zadowolone.

• Wygoda dla gości

Brak miejsca na przenocowanie gości? Jeśli wolna przestrzeń pod schodami nie została jeszcze zagospodarowana, to może posłużyć jako miejsce na dodatkowe łóżko.

• Magazyn na sprzęt

Kąt pod schodami można zaaranżować na sportowo. Osoby prowadzące aktywny styl życia mają sporo różnego sprzętu sportowego, z przechowywaniem którego może być problem. Można go jednak szybko rozwiązać, umieszczając sprzęt na metalowych regałach pod schodami.

• Kuchenne rozwiązania

Pod schodami jak najbardziej może znaleźć się modułowy regał wraz z pojemnymi koszami. Dla osób ceniących sobie możliwość zagospodarowania każdego wolnego centymetra, sprawdzi się wykorzystanie wolnej przestrzeni pod schodami do stworzenia kuchni. Wbrew pozorom może być ona pojemna i praktyczna.

• Kominek

Czasami możliwe jest nawet wykorzystanie miejsca pod schodami do zabudowania kominka.