Menu

Jakie meble ogrodowe może wykonać stolarz?

Doskonałym pomysłem na wyposażenie ogrodu może być wykorzystanie mebli z drewien krajowych i egzotycznych. O wykonanie ciekawego kompletu warto poprosić dobrego stolarza.

Drewna na meble do ogrodu

Meble ogrodowe

Z drewnianych mebli lubią korzystać wszyscy, którzy cenią sobie wygodę, prostotę oraz elegancję. To również najbardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ drewno bardzo łatwo ulega biodegradacji. Meble ogrodowe są bardzo miłe w dotyku i doskonale wyglądają, a także wykazują niezwykłą funkcjonalność. Można je dopasować do każdego otoczenia ogrodowego, dzięki czemu idealnie komponują się zarówno w schludnych ogrodach nowoczesnych, jak i pośród nieco zapuszczonych drzew czy dużej ilości kamieni oraz wielobarwnych kwiatów.

Krajowe i egzotyczne drewna na meble ogrodowe

Najczęściej stolarz wykonuje meble ogrodowe z drewna, które wykazują większą odporność na wilgoć oraz niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, np. w postaci dużych różnic temperaturowych. Służą do tego takie drewna krajowe, takie jak m.in.

 • sosnowe
 • świerkowe
 • akacjowe
 • dębowe
 • bukowe

Coraz popularniejsze stają się również drewna egzotyczne, czyli m.in.

 • eukaliptusowe
 • tekowe
 • jatoba
 • mebau

Drewno tekowe nie jest tak odporne na czynniki zewnętrzne oraz jest mniej twarde od dębu czy akacji, jednak posiada dużo kwasu krzemowego oraz substancji oleistych. Dzięki temu praktycznie nie ulega wchłanianiu wody i nie odkształca się. Jest również bardziej odporne na stosowanie substancji chemicznych, np. wyjątkowo silnych detergentów. Najtańsze i najmniej trwałe są meble świerkowe. Do najdroższych należy akacja, dąb czy eukaliptus. Kiedy są we właściwy sposób konserwowane przez stolarza, mogą wykazywać dużą trwałość przez wiele lat.

Konserwacja drewien

Sposoby konserwacji drewnianych mebli ogrodowych w dużym stopniu zależą od gatunku, z którego zostały wykonane. Znaczenie ma również metoda wykończenia powierzchni. W przypadku mebli ogrodowych z drewien egzotycznych, najczęstszym rozwiązaniem stosowanym przez stolarzy jest pokrycie powierzchni powłoką ochronną. Zazwyczaj w tym celu wykonuje się olejowanie lub woskowanie. Dzięki temu meble ogrodowe chronione są przed zabrudzeniami, a ich powierzchnia zyskuje bardziej estetyczny wygląd. Na trwałość drewien egzotycznych negatywnie wpływa przede wszystkim słońce oraz promieniowanie ultrafioletowe, które prowadzi do blaknięcia powłoki. Dlatego stolarz zazwyczaj zaleca, aby po każdym sezonie z powierzchni mebla ogrodowego usunąć wszystkie zanieczyszczenia po czym umyć ją i wysuszyć. Następnie należy ponownie pokryć drewno olejem lub woskiem. Natomiast w przypadku drewien krajowych, stolarz zazwyczaj pokrywa je impregnatem barwiącym, farbą kryjącą lub lakierem bezbarwnym. W ten sposób powłoki uzyskują odpowiedni wygląd, a także chronione są przed szkodnikami oraz zawilgoceniem. Stolarz zabezpiecza w ten sposób drewno przed wyblaknięciem, spowodowanym promieniami UV. Dotyczy to zwłaszcza mebli ogrodowych z drewien iglastych, posiadających wyraźnie włóknistą strukturę.

Meble ogrodowe z drewna

Krzesła, fotele i stoły

Stolarz wykonuje różne rodzaje krzeseł, m.in. rozkładane i narożne. Zazwyczaj ich rozmiary nie są duże, czasami wyposażone są w podpórki pod ręce. Tego typu meble ogrodowe najlepiej sprawdzają się na małych tarasach oraz balkonach. Bardziej pozycyjne i stabilne są fotele, które nadają się do siedzenia przy stole oraz relaksu w ogrodzie. Stoły wykonywane przez stolarzy mogą mieć rozmaite rozmiary, wykończenia i kształty. Najpopularniejsze są okrągłe i prostokątne. Dobry stolarz jest w stanie wykonać zarówno niewielki balkonowy stolik, jak i rozległy mebel dla całej rodziny. Standardowym rozwiązaniem jest również specjalny otwór na parasol ogrodowy. Od stolarza zależy również kształt nóżek stołu, które mogą być całkowicie wyśrodkowane lub bardziej dyskretne i delikatniejsze. Największe stoły ogrodowe posiadają zazwyczaj bardzo stabilne nogi. Bardzo często przez stolarza oferowane jest wykonanie kompletu, czyli stołu razem z krzesłami lub fotelami.

Sofy, leżanki i inne meble

Zazwyczaj wypoczynkowe meble ogrodowe ustawiane są przy oczkach wodnych czy basenach w ogrodzie. Stolarz może je wyposażyć w regulowane poziomy nachylenia, dzięki czemu można do nich uzyskać lepszy dostęp lub przyjąć wygodniejszą pozycję podczas wypoczynku. Leżanki i sofy bardzo często posiadają podłokietniki. Z drewna wykonać można również ogrodowe huśtawki, które stolarz dodatkowo może wyposażyć w zadaszenie lub moskitierę. Standardowym elementem wyposażenia w ogrodzie są także ławki, które znacząco urozmaicają bardziej obszerne powierzchnie. Na mniejszych terenach oraz tarasach najlepiej sprawdzają się ławy z dodatkowymi siedziskami, które stolarz również może wykonać w komplecie. Warto wspomnieć również o dodatkach dekoracyjnych, np. donicach, kwietnikach, koszach i innych akcesoriach przydatnych w ogrodzie, które również może wykonać stolarz.

Nietypowe i oryginalne projekty mebli ogrodowych

Dobry stolarz może wykonać meble ogrodowe z dowolnego drewna, o praktycznie każdych kształtach. Zazwyczaj ogranicza go jedynie charakterystyka danego budulca. Dlatego może podjąć się realizacji projektów nietypowych, również tych przygotowywanych na specjalne zamówienie, np.

 • skomplikowane, niegeometryczne kształty
 • specjalnie profilowane krawędzie
 • konstrukcje ażurowe i przestrzenne
 • nietypowe konstrukcje narożnikowe
 • meble o dużej masywności
 • meble składane, o skomplikowanej konstrukcji
 • meble modułowe, zestawiane w dowolne kompozycje i kształty
 • ławy, leżaki, krzesła czy hamaki o nietypowej wielkości siedziska

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odejść od prostych form i zaryzykować przygotowanie dodatków czy zdobień. Miłośnicy bardziej tradycyjnych rozwiązań mogą natomiast przejrzeć oferty sklepów internetowych.

Chętnie podejmę się wykonania nietypowych mebli ogrodowych. Proszę o podesłanie projektu oraz informację z jakiego materiału mają być wykonane. Jeżeli szukają Państwo czegoś typowego to zachęcam do odwiedzin strony zaprzyjaźnionej firmy gdzie znajdą Państwo min. nowoczesne i ekskluzywne meble ogrodowe.