Menu

Charakterystyka zawodu stolarza

Stolarz zajmuje się wykonywaniem i konserwowaniem przedmiotów z drewna, m.in. elementów stolarki budowlanej, mebli czy wyrobów dekoracyjnych. Obecnie zawód ten wciąż jest niezwykle popularny.

Nauka stolarstwa

Szkoły kształcące stolarzy

Dzięki obecności wielu szkól specjalizujących się w kształceniu stolarzy, tego typu szkolnictwo jest w Polsce całkiem dobrze rozwinięte. Kandydaci na przyszłych stolarzy mogą uczęszczać na specjalistyczne kursy, a także ukończyć technikum lub szkołę zawodową. Ta ostatnia daje bardzo dużo możliwości, ponieważ nacisk jest w niej kładziony właśnie na naukę zawodu. Oprócz tego bardzo duże znaczenie ma największa ilość godzin praktycznych, które są niezbędne do nabycia umiejętności oraz zwiększenia doświadczenia. Do matury przygotować można się później, na przykład na kursach zaocznych czy w szkołach wieczorowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jednocześnie zarabiać pieniądze i nabywać coraz więcej umiejętności. Dobre szkoły na stałe współpracują z zakładami stolarskimi, dzięki czemu odbycie praktyk oraz znalezienie pierwszej pracy jest w takim przypadku dużo łatwiejsze. Nie bez powodu terminowanie w towarzystwie najlepszych zawodowców z dużej firmy ma duży wpływ na rozwój zawodowy każdego stolarza. Można również zdecydować się na szkołę przygotowującą do zawodu stolarza pod kątem artystycznym. W takim miejscu duży nacisk kładziony jest na wykonywanie oraz projektowanie elementów bardziej nietypowych, a także drewnianych mebli.

Tytuł zawodowy stolarza

Wykształcony stolarz może uzyskać określony tytuł zawodowy. Może to być np.

 • stolarz budowlany
 • stolarz meblowy
 • stolarz galanterii drzewnej
 • stolarz modelarz instrumentów muzycznych
 • stolarz mebli wzorcowych i artystycznych

Po ukończeniu szkoły zawodowej lub technikum, każdy przyszły stolarz przystąpić musi do egzaminu zawodowego. W ten sposób uzyskiwany jest tytuł robotnika budowlanego w zawodzie stolarskim. Na tym jednak nie koniec, ponieważ istnieją również kolejne stopnie, czyli czeladnik oraz mistrz w zawodzie. Wytyczne dotyczące przebiegów egzaminów oraz niezbędnych dokumentów znaleźć można w internecie, na stronach stolarskich Izb Rzemieślniczych.

Specjalizacje w stolarstwie

Wiodące czynności, które ostatecznie wykonuje wykwalifikowany stolarz zależą przede wszystkim od miejsca jego późniejszego zatrudnienia. Przede wszystkim zakres jego umiejętności obejmuje:

 • szlifowanie
 • frezowanie
 • lakierowanie
 • malowanie
 • bejcowanie
 • heblowanie
 • wycinanie elementów drewnianych
 • montaż mebli

Każdy stolarz posiadający odpowiednie umiejętności ma bardzo wiele możliwości zatrudnienia, ponieważ może pracować zarówno na niezwykle szeroką, jak i nieco mniejszą skalę. Wielu stolarzy podejmuje się pracy w dużych fabrykach produkujących meble ogrodowe czy domowe. Jest ich w naszym kraju coraz więcej, ponieważ wiele tego typu produktów ostatecznie eksportowanych jest za granicę. Stolarz może zatrudnić się też na placu budowy, a także w mniejszym lub większym warsztacie stolarskim. Wielu marzy również o własnym warsztacie, w którym można wykazać się własnym kunsztem oraz niemałą pomysłowością. Jest to jednak spora inwestycja, która wymaga żyłki do interesów oraz niemałych nakładów finansowych.

Umiejętności stolarza

Charakterystyka zawodu stolarza

Ponieważ stolarz pracuje zazwyczaj w pomieszczeniach zamkniętych, np. pracowniach, halach fabrycznych czy mieszkaniach i biurach, narażony jest na wiele czynników mogących wpływać negatywnie na jego zdrowie. Stolarz musi zmagać się z hałasem wywołanym działaniem niektórych obsługiwanych przez siebie maszyn. Problem stanowią również zanieczyszczenia powietrza, spowodowane np. wydobywaniem się z obrabianych materiałów pyłów. Szkodliwe dla zdrowia są również opary lakierów i farb. Czas pracy stolarza zależy głównie od systemu organizacji przyjętego w jego zakładzie pracy. Znaczenie ma również ilość otrzymywanych zamówień. W większości firmy stolarze wykonują swoje obowiązki w systemie jedno lub dwuzmianowym, podczas ośmiu godzin pracy.

Przeciwwskazania do stolarstwa

Nie każdy może pracować jako stolarz. Zawód ten przeznaczony jest przede wszystkim dla ludzi silnych i zdrowych fizycznie, posiadających dobry wzrok oraz nienaganną umiejętność rozróżniania kolorów. Wśród przeciwwskazań do wykonywania pracy stolarskiej znaleźć można takie czynniki jak m.in.

 • wada wzroku nie nadająca się do korekcji
 • brak pełnej sprawności manualnej
 • daltonizm
 • choroby dróg oddechowych
 • alergie

Oprócz tego stolarstwem nie powinny zajmować się osoby bez powołania, które nie lubią zajmować się majsterkowaniem oraz nie wykazują w tym zakresie żadnej kreatywności.

Predyspozycje do stolarstwa

Każdy stolarz powinien posiadać również cechy indywidualne, które będą go predysponować do wykonywania swojego zawodu. Stolarz musi wykazywać dobre zdolności manualne, ponieważ okazują się one niezbędne przy praktycznie każdej czynności. Tego typu rzemieślnik powinien być również spostrzegawczy i wykazujący wyobraźnię przestrzenną. W swojej pracy stolarz musi umieć sporządzać i odczytywać rysunki techniczne, a nierzadko wykonywać również obliczenia matematyczne do przeprowadzania pomiarów. Zaletą dobrego rzemieślnika jest jego cierpliwość i solidność, a zarazem dążenie do dokładności przy realizacji każdego powierzonego zadania. Najlepsi stolarze wyróżniają się również umiejętnością szybkiego planowania kolejnych działań oraz bardzo dobrą organizacją. Mile widziana jest podzielność uwagi oraz wysoka koncentracja, ponieważ w swojej pracy stolarz niejednokrotnie musi posługiwać się niebezpiecznymi preparatami chemicznymi oraz skomplikowanymi urządzeniami. Najwięcej skupienia wymagają oczywiście narzędzia i obrabiarki do drewna obsługiwane ręcznie. W wyniku niezbyt ostrożnego użytkowania mogą prowadzić do poważnych urazów rąk.